Rzeka

    Młodzież z Pieńska troszczy się o środowisko!!!

    Nysa Łużycka oplata błękitną wstęgą trzy państwa- Czechy, Niemcy oraz Polskę. Stanowi naturalną granicę między naszą ojczyzną, a Niemcami. Jej źródło znajduje się po czeskiej stronie Gór Izerskich, uchodzi ona do Odry. Jest jej drugim co do wielkości dopływem. Liczy sobie ok. 255 km, w tym 199 km na terenie Polski. To rzeka niepowtarzalna, specyficzna. Celem poznawania jej walorów przyrodniczych, ekosystemu, jak również uświadomienia sobie i innym, jak znaczną rolę w ludzkim życiu odgrywają rzeki, uczniowie Gimnazjum im. o. Michała Tomaszka w Pieńsku przyłączyli się do akcji Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę".




    Od zarania dziejów były one wielkimi przyjaciółkami ludzkości. To właśnie w dolinach największych z nich powstały starożytne cywilizacje. W pobliżu rzek zakładano miasta, budowano grody. Zasobne w wodę i pożywienie gwarantowały przeżycie, nawadniając pola zapewniały obfite zbiory. Stanowiły szlaki komunikacyjne i handlowe, przykładowo Wisłą spławiano towary do Gdańska na eksport. Cóż było przyczyną popsucia się tych relacji? "Ludzie odwrócili się od rzek i przestali je rozumieć"- cytując prezesa Klubu Gaja p. Jacka Bożka. Zaniechali słuchania siebie nawzajem, co dopiero mówić o wsłuchiwaniu się w ciche nawoływanie przyrody... Celem wychowanków pieńskiej placówki oświatowej jest zachęcenie ludzi, aby przystanęli na chwilę w codziennym pędzie i spróbowali pojąć, co rzeki próbują im przekazać.






    Jak dotąd w Gimnazjum im. o. Michała Tomaszka w Pieńsku w ramach programu podjęto się min. zorganizowania lekcji tematycznych traktujących o roli rzek w życiu ludzi, konieczności troszczenia się o nie oraz dotyczących konkretnie Nysy Łużyckiej i specyfiki jej ekosystemu. Były one w całości przygotowane przez uczniów. Wybrano się też w jej pobliże celem oczyszczenia go z odpadków. Ponadto członkowie Koła Obywatelskiego działającego przy szkole wzięli udział w spotkaniu z przyrodnikiem z parku krajobrazowego, ekologicznym wędkarzem, który w ciekawy sposób opisał im jej florę i faunę oraz walory. Wciąż trwają konkursy związane właśnie z Nysą Łużycką- zadaniem uczestników jest stworzenie poematu opiewającego piękną rzekę, związanej z nią legendy, bądź jej sfotografowanie. W planach widnieje także zorganizowanie happeningu dt. oszczędzania wody oraz lekcji o tej tematyce, wykonanie questa pt. "Wyprawa Odkrywców".








    Niewątpliwie podejmowane przez nich działania są słuszne. Pozostaje nadzieja, że sprawią one, iż ludzie w znaczniejszym stopniu zainteresują się losami rzek. Niekoniecznie muszą pochylać się nad nimi z wzniosłych pobudek- powinni to zrobić przynajmniej we własnym interesie. W końcu bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.


                                        Paulina Wójcik,
                        Gimnazjum im. o. Michała Tomaszka w Pieńsku















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz