Drzewa

Działania z okazji święta drzewa [10. października] trwaja juz od kilku lat. obejmowały:
- sadzenie drzew [stare wysypisko w Pieńsku, teren nad Nysą Łuzycką, okolice kładki rowerowo-pieszej -2014],
- wystawy,
- konkursy fotograficzne i plastyczne,
- zbiórke podpisów pod petycją do władz miasta w sprawie ochrony wybranych przez nas drzew,
- zrywanie plakatów i ogłoszeń z drzew miejskich,
- udział w konkursie eko-tesco, film eko brzydule [2011],
- organizacja Festynu Ekologicznego - centrum miasta: plakaty, petycje, ulotki, happening, konkurs plastyczny, produkcja eko-toreb [z logo Ekologiczny czysty Pieńsk-dla nas!],
- udział w akcji "Kochasz dzieci nie pal śmieci" [Fundacja Arka],
- "Zbieraj kartridże -ratuj konie".
















"Pieńscy gimnazjaliści podjęli się kolejnych działań na rzecz ochrony środowiska- tym razem nawoływali do pochylenia się nad losami drzew

    Koło Obywatelskie działające przy Gimnazjum w Pieńsku od początku swego istnienia ma pełne ręce roboty. Organizacja nieprzerwanie od kilku lat zachęca ludzi do zatrzymania się i pochylenia nad losami tych, którzy sami nie są w stanie się obronić. Jej członkowie udzielają się min. na rzecz osób uciskanych, których prawa nie są respektowane, zwierząt czy rzek. W październiku 2014 w związku ze Światowym Dniem Drzewa podjęli działania mające na celu ochronę drzewostanu- zielonych płuc Ziemi.
    Jak wiemy drzewa to wielcy dobrodzieje. Gdyby nie fakt, że pochłaniają dwutlenek węgla w zamian oddając do atmosfery tlen nieodzowny do życia, nie mielibyśmy możliwości istnienia na tym świecie. Rodzą smaczne owoce, które stanowią pokarm zarówno dla zwierzyny jak i dla człeków. Zapewniają cień, ucieczkę od pędzącego świata, spokój, koją zszargane nerwy, upiększają  zurbanizowany krajobraz. Tacy przyjaciele to rzadka gratka, prawdziwy skarb. Zawsze są gotowi nas wysłuchać, spotkać się z nami. Za każdym razem oczekują naszej wizyty z niecierpliwością, w stałym, umówionym miejscu. Częstokroć nie zdajemy sobie sprawy, ile właściwie dla nas czynią, nie zastanawiamy się nad znaczeniem ich działań. Sporadycznie w głowach świta nam myśl, że za te wszystkie przysługi sami moglibyśmy coś dla nich uczynić. Krzysztof Grabowski uważa, że świadomość rodzi się w pustym lesie. Pieńscy gimnazjaliści nie chcą by w istocie doszło do takiej sytuacji- skłaniają się ku poglądowi, że lepiej jest zapobiegać. Aby ludzkość nie przebudziła się poniewczasie, starają się im uzmysłowić rzeczy, o których niekiedy zdarza im się zapominać- z czego najważniejszą niewątpliwie jest, że gdyby zniknęły drzewa, w krótkim czasie zginęliby również ludzie.
    W ramach Święta Drzewa podjęto szereg działań celem ochrony naszych iglastych i liściastych sprzymierzeńców. Najpiękniejsze okazy znajdujące się na terenie naszej gminy sfotografowano i opisano. Przygotowano petycje, na których uczniowie i pracownicy szkoły wyrazić mogli pragnienie uczynienia wyżej wzmiankowanych pomnikami przyrody, co miało zapobiec ich ewentualnemu ścięciu. Każdy składający podpis otrzymywał ćwiartkę jabłka oraz  możliwość zawieszenia na którejś z roślin ustawionych wokół stanowiska z pismami liścia z ekologicznym hasłem. Wykonano plakaty nawołujące do zainteresowania się losami drzewostanu, a następnie rozwieszono je w placówce. Z głośników dobiegała muzyka dla ucha najnaturalniejsza, najmilsza- dźwięki lasu, szmer strumyka, radosne nawoływania ptaków. Zorganizowano także konkurs mający sprawdzić wiedzę młodzieży nt. polskiej przyrody.
    Wychowankowie Gimnazjum im. o. Michała Tomaszka w Pieńsku żywią przekonanie, że działania w tym guście są słuszne i niezbędne. Wytwarzanie świadomości ekologicznej u młodych jest nieodzowne, by w przyszłości stali się obywatelami troszczącymi się o ekosystem. Niestety- zewsząd otoczeni betonem często zapominamy, że warto być z przyrodą w dobrej komitywie i że jeśli istotnie okażemy jej życzliwość, prędzej czy później ona odwdzięczy się tym samym. Z tej przyczyny dni tego typu są niezwykle ważne- pozwalają tę wiedzę przypomnieć, co umożliwia życie w zgodzie z naturą.

                          
                                            Paulina Wójcik
                                        Gimnazjum w Pieńsku




Dnia 4 października 2008 roku w ramach nadchodzącego Święta Drzewa [10.10.], grupa koła ekologicznego w składzie Kasia D., Ada M., Roksana K., Martyna B., Patrycja P., Agata B., Asia Ś., Gabrysia P. i Klaudia K., wraz z opiekunem koła p. Marcinem D., zebrała się w okolicach Kościoła, aby rozpocząć akcję ochrony drzew na terenie Pieńska. Mówiąc o ochronie mamy na myśli zrywanie ulotek i plakatów z drzew naszego miasta. Przecież tak nieprzemyślane wpinanie ulotek i różnych informacji na drzewach jest karalne! Czy już żaden człowiek nie pamięta, że drzewa należy chronić? Pomyślmy, jak byśmy się czuli gdyby to właśnie na NAS przyczepiano jakieś kartki informacyjne, jak byśmy się czuli cali w gwoździach czy pinezkach… Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale niszczymy drzewa. Sprawiamy im ból i szpecimy je obwieszając potarganymi przez wiatr kawałkami papierów-śmieci.. I to właśnie, dlatego, postanowiliśmy „przejść się” po niektórych zakątkach Pieńska, pozrywać plakaty oraz oczyścić drzewa z różnego rodzaju gwoździ itp. Byliśmy przekonani, że zajmie nam to może pół godziny, ale to zrywanie ulotek nie było takie proste jak nam się wydawało. Poranione ręce i czerwone nosy były dowodem na to, że nie było łatwo.
Mamy nadzieję, że przechodnie, którzy widzieli naszą akcję nie będą popełniać dalej tego samego błędu jaki popełniali dotychczas. Wierzymy w Was i pragniemy, abyście chronili przyrodę tak, jak My. Pamiętajcie, że zieleń [a w tym nasze pieńskie drzewa] to „płuca” naszego miasta, dzięki wydzielanej ilości tlenu…


Katarzyna Dereń

…i moglibyśmy pisać tak dalej i uświadamiać chyba jednak świadomych mieszkańców miasta o szacunku, jaki należy się drzewom, nie tylko przy okazji ich Dnia [10 października], ale i przy każdej okazji.

Podczas akcji zebraliśmy kilka reklamówek plakatów, które zwisały z drzew pełnych gwoździ, pinezek i zszywaczy. Dla tego typu działań wydzielone są specjalnie miejsca na wieszanie informacji i nie są nimi drzewa. Jedno jest pewne, drzew będziemy doglądać prosimy, więc wszystkich o odrobinę rozsądku i wyobraźni.

opiekun koła Marcin Dubrawski











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz