Amnesty International

                Maraton Pisania Listów
   
    W dniach 14-15 grudnia 2013 odbyła się akcja organizowana przez Amnesty Interational. Jej celem była obrona „więźniów sumienia”- osób zatrzymanych, więzionych, torturowanych ze względu na swoje przekonania i działania na rzecz obrony praw człowieka. Była to już XIV edycja Maratonu Pisania Listów. Dokumenty tworzono w 430 miejscach w całej Polsce w tym w Gimnazjum w Pieńsku. Za przygotowanie tego wydarzenia odpowiadało Koło Obywatelskie działające przy wyżej wspomnianej placówce.




    „Ofiary to coś więcej niż statystyka. Ofiary mają nazwiska. Mają daty urodzenia. Mają swoje historie. I każda z nich ma prawo do sprawiedliwości.”- głosi napis na stronie organizacji. W tym roku występowali w obronie trzech pokrzywdzonych. Były to następujące osoby:  Białorusin Ihar Cichaniuk- aktywista na rzecz praw osób homoseksualnych, Meksykanka Miriam López- niesłusznie oskarżona o popełnienie przestępstw narkotykowych, wielokrotnie gwałcona i torturowana oraz Turek Hakan Yaman- skatowany i pozostawiony na pewną śmierć przez funkcjonariuszy (o, ironio!) podczas demonstracji przeciwko stosowaniu przemocy przez policjantów.





    W trakcie Maratonu Pisania Listów gimnazjaliści zmagali się ze swoimi słabościami, wymagało to od nich pewnego samozaparcia. Trwał on całą noc, a oni starali się nie stracić z niego ani minuty. Z każdym rokiem wiadomości jest coraz więcej. Od pierwszej tej akcji pisze się je ręcznie. Wraz z liczbą dokumentów wzrasta ich skuteczność. Władze mogą zignorować jeden list, ale nie lawinę pism. Z tego powodu prowadzono kampanię informacyjną– w instytucjach publicznych rozklejano plakaty, rozdawano ulotki. Ponadto uczestnicy Maratonu poprosili o przybycie swoich krewnych i przyjaciół.
    Już o 12 można było przybyć i wyrazić swój sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Członkowie Koła Obywatelskiego starali się możliwie jak najbardziej uprzyjemnić gościom pisanie- upieczono ciastka, zapalono świeczki. Ponadto z korytarza dobiegała muzyka. Wszystko dopięto na ostatni guzik. O 20 zamknięto szkołę i pozostali w niej jedynie gimnazjaliści, absolwenci i ich opiekunowie.
    Nie tylko pisano listy- w przerwach między tą czynnością starano się rozruszać. Poprowadzono zumbę, odbyły się zawody w piłkę nożną w skarpetkach. Dla nieskorych do wysiłku istniała jeszcze trzecia alternatywa- film.  Obejrzano „Obecność”, która zdecydowanie postawiła wszystkich na nogi.
    Nad ranem posprzątano klasy i policzono listy. Ogółem napisano 2578 wiadomości, z czego 171 na Białoruś, 895 na Meksyk i 1512 na Turcję.
    Pozostaje nadzieja, że akcja zbierze swój plon w przyszłości i że zatryumfuje sprawiedliwość, a sprawcy pogwałceń praw człowieka zostaną ukarani.

                            Paulina Wójcik, Gimnazjum w Pieńsku

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz